Kategorie
Nieruchomości

Dom modułowy – 3 razy szybciej – Domy skanynawskie

Dom modułowy – 3 razy szybciej

Zwykle budowa domu kojarzy się przyszłemu inwestorowi z długotrwałym procesem, który nierzadko trwa kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat. Spójrzmy jednak na realizacje szwedzkich deweloperów. Okazuje się, że może to zająć zaledwie 3 miesiące. Cała tajemnica to użycie odpowiednich materiałów i zastosowanie skandynawskiej technologii budowy.

Stare przysłowie mówi, że czas to pieniądz. Jest ono tym bardziej prawdziwe w kontekście budowy domu. Wydłużony czas inwestycji to również mnóstwo stresu, czekania, niekoniecznie miłych niespodzianek, kontaktów ze „złotymi rączkami” i pseudofachowcami, a także koszt związany z ponoszeniem kosztu kapitału (kredytu), który jest większy z powodu tego, że dłużej musimy opłacać same odsetki od kredytu. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej przyszłych właścicieli domów zwraca się w stronę nowowczesnych technologii konstrukcyjnych, minimalizujących ryzyko związane z powstaniem domu. Postawmy zatem ważne pytanie: czy modułowy system budowy jest odpowiedzią na ich oczekiwania?

Dom buduje się w hali

Możesz wybrać najlepszych specjalistów z branży budowlanej, ale warunków pogodowych, w jakich będą pracować już się nie da zapewnić. Pogoda w Polsce bywa zmienna i często zdarza się, że prace przedłużają się przez srogą zimę lub przez wysokie temperatury. Budownictwo skandynawskie ma tutaj zdecydowaną przewagę. Budowa domu przez większość czasu przebiega na hali produkcyjnej. – Domy modułowe powstają z prefabrykatów, gotowych elementów składanych w „laboratoryjnych” warunkach hali produkcyjnej. Następnie części konstrukcji transportowane są na plac budowy i łączone według projektu w gotowy dom. Cały proces od momentu zamówienia prefabrykatów po montaż instalacji zajmuje około 3 miesiące – opowiada Maciej Wojniłowicz, ekspert firmy Tektum Construction Group. – Dodatkowo w związku z niezwykłą precyzją składania prefabrykatów, budynek przejdzie bez problemów testy wymagane przez NFOŚiGW, a przyszły właściciel otrzyma dofinansowanie do domu energooszczędnego. – dodaje

Jak wygląda budowa domu skandynawskiego – video

Fundamentalne zasady konstrukcji

Mocny i stabilny dom musi stać na mocnych fundamentach. Wznoszenie ław i ścian fundamentowych jest gwarancją bezpieczeństwa, aczkolwiek należy do procesów pracochłonnych. Skuteczną alternatywą jest wykorzystanie płyty fundamentowej. Oprócz zachowania najwyższych standardów wytrzymałości zdecydowanie skraca czas budowy. Już po około tygodniu od wylania betonu można na niej stawiać moduły domu skandynawskiego. – Konstrukcja płyty fundamentowej planowana jest według specjalnych modeli obliczeniowych. 1m2 płyty waży około 400 kg, a dobrze dobrana zapewnia bezpieczeństwo i stabilność domu. Podczas wysychania płyty fundamentowej, reszta konstrukcji kończona jest w hali produkcyjnej. Sprawia to, że każda minuta na placu budowy jest maksymalnie wykorzystana – wyjaśnia Maciej Wojniłowicz.

Dom- to nie takie trudne

Przeważnie jest tak, że wszystkie instalacje w domu modułowym rozprowadza ta sama ekipa, która stawia dom. – Montaż sieci wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, grzewczej i dodatkowy montaż wentylacji mechanicznej z rekuperatorem jest możliwy do wykonania w ciągu dwóch dni – tłumaczy ekspert firmy Tektum. Daje to olbrzymią oszczędność czasu, co jest bezspornym i nieocenionym atutem, który może zadecydować o wyborze technologii modułowej przez inwestorów. – My zawsze zapraszamy na budowę w momencie, gdy przyjeżdżają prefabrykaty. Właściciel domu może dzięki temu zweryfikować jakość prac i zaczerpnąć wiedzy, w jaki sposób montowany jest jego budynek – opowiada.

Domy Skandynawskie

Domy z prefabrykatów to ciągle nowość na polskim rynku. Z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników. Dzięki niewielkiemu kosztowe, ale także, a może przede wszystkim, dzięki wykorzystaniu najwyższej klasy materiałów mają szansę stać się poważną konkurencją dla domów budowanych metodą tradycyjną. Pamiętajmy również, bo to bardzo istotne, ich konstrukcja pozwala na dość swobodną zmianę rozkładu pomieszczeń w ramach jednego projektu. To dobre rozwiązanie dla osób stawiających na indywidualne rozwiązania.