Kategorie
Okna

Jak malować okna drewniane

Okna drewniane wymagają okresowej, precyzyjnej pielęgnacji, która jest stosunkowo łatwa. Precyzja wymagana jest przy zabezpieczaniu szyb – tu najlepiej sprawdza się szeroka taśma malarska, która chroni powierzchnię w miejscu połączenia szyby z ramą i zabezpiecza przez zachlapaniem.

Jak malować okna drewniane

zdjęcie zamieszczone dzięki uprzejmości vitroszlif.com.pl

Na początku okna drewniane należy zeszlifować w celu usunięcia starego lakieru lub farby. W tym momencie istotne jest usunięcie pyłu i kurzu, który powstał przy usuwaniu starej powierzchni. Producenci farb i lakierów proponują nakładanie farb podkładowych, a dopiero na nie nakładanie nowych warstw.

Warto obrać kierunek malowania od góry do dołu, co pozwala na uzyskanie jednolitej powłoki. Jeśli chodzi o kolory, to producenci farb dostarczają szerokiej palety barw, aby każdy użytkownik mógł zdecydować jak odważnie chciałby pomalować swoje okna. W Polsce można spotkać również kolory inspirowane dalekimi podróżami – stąd zdarzają się ramy krzykliwie kontrastujące z elewacjami. Tradycyjnie jednak najczęściej wybierane są harmonijne i stonowane kolory.