Kategorie
Sypialnie

4 You by VOX – Meble, których warto nauczyć się od nowa!

4 You by VOX to nowa kolekcja marki Meble Vox, która powstała w innowacyjnym procesie projektowym opartym na współpracy projektantów, designerów, naukowców i przyszłych użytkowników. Przez ponad 430 godzin warsztatowych i 500 dni pracy, zespół miał za zadanie zbadać i zrozumieć potrzeby „nowego społeczeństwa” a następnie umiejętne zastosować tę wiedzę w projekcie. Efektem jest kolekcja mebli, która znacznie rozszerza funkcjonalności kluczowych dla nas mebli pod kątem organizacji przestrzeni, ich aranżacji i pomysłów na indywidualizację.

Zmiany społeczne i spostrzeżenia użytkowników

We współczesnym społeczeństwie zachodzą dynamiczne zmiany. Potwierdziły to badania etnograficzne przeprowadzone na potrzeby tego projektu. Gwałtowne starzenie się populacji i zmniejszający się wskaźnik urodzeń przesuwają granicę i równowagę pomiędzy pokoleniami osób starszych i młodszych. Coraz wyraźniej widać zbliżenie się do siebie obu pokoleń z powodu podobnych ambicji – ciągłego rozwoju, nauki, doświadczania, odkrywania.

4 You by VOX  to kolejna kolekcja mebli po Young Users By Vox stworzona w opraciu o ideę design thinking – myślenia projektowego zakładającego transfer wiedzy z różnych dziedzin. W takim procesie od początku uczestniczą projektanci, naukowcy, jak również sami użytkownicy i osoby odpowiedzialne za komunikację. Kolekcja 4 You by VOX powstała we współpracy z zespołem badawczym SWPS i profesorem Roberto Vergantim (profesor zarządzania innowacjami na Politecnico di Milano, wykładowca m.in.: Harvard Business School, konsultant wdrażania innowacji dla ponad stu światowych marek).

Aspiracje użytkowników wykorzystane w kolekcji 4 You by VOX.
Proces projektowy z badaniami etnograficznymi, pozwolił stworzyć kolekcję odpowiadającą potrzebom użytkowników w kilku obszarach: podnoszenia sprawności fizycznej, bliskości emocjonalnej z najbliższymi, uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych oraz relaksu. Wyposażenie domu ma odzwierciedlać osobowość jego mieszkańców i jednocześnie nadążać za zmianami zachodzącymi w ich życiu. Duże znaczenie ma również możliwość personalizacji wnętrz. Najważniejsze zmiany w postrzeganiu nowej przestrzeni domowej przez użytkowników dotyczą sypialni z łóżkiem oraz jadalni.

Dlatego główną bryłą kolekcji 4 You by VOX jest łóżko ze stelażem zwiększającym jego funkcjonalność. Amatorzy fitness mogą wykonywać lekkie ćwiczenia, fani kina obejrzą film na ekranie, a młodzi rodzice będą bliżej swoich pociech dzięki specjalnej kołysce. Można zamontować drabinki, a na nich zawiesić dodatkowe oświetlenie lub doniczki z kwiatami. Łóżko zostało tak zaprojektowane, by użytkownik miał wszystko w zasięgu ręki – od strony wezgłowia połączone jest z regałem na książki, a w ramie łóżka znajdują się półki na skrzynki do przechowywania rzeczy. W sumie łóżko łączy w sobie ponad 80 funkcji, definiując to miejsce na nowo!

Stół 4 You by VOX łączy nową formę z wielofunkcyjnością – integruje użytkowników i umożliwia wykonywanie różnych czynności jednocześnie. Składa się z dwóch blatów, a przestrzeń pomiędzy nimi można wypełnić szufladami. Na środku blatu znajduje się podłużny pojemnik umożliwiający hodowanie ziół, podgrzewania posiłków czy dekorowanie świecami. Pojemnik można zostawić otwarty lub zamknięty, gdy chcemy stół nakryć. Stół 4 You by VOX z pewnością odmieni sposób spędzania czasu z najbliższymi Wam osobami.

W kolekcji występują także inne funkcjonalne bryły do aranżacji przestrzeni: szafy w kilku rozmiarach i wysokościach, regały w kilku wariantach, komody, stół kwadratowy, regały, bufet, witryna, kredens, szafka rtv, stolik nocny, półka, szuflady, drabinki. Elementem charakteryzującym całą kolekcję są kolorowe skrzynki, wiszące półki i regały boczne, które spełniają ważną potrzebę chowania przedmiotów.

Meble VOX bohaterem pierwszego w świecie kina plenerowego
Od 16-20 sierpnia, w ramach II. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk, działało pierwsze na świecie plenerowe kino łóżkowe. Przed budynkiem Concordia Design – centrum designu i kreatywności w Poznaniu, ustawiono pod gołym niebem łóżka z wmontowanymi ekranami do oglądania filmów. Akcja miała na celu wskrzeszenie filmowego ducha tego szczególnego miejsca, gdzie swoją siedzibą miało kino Bałtyk – swego czasu, jedno z największych kin w mieście. Kino Plenerowe Bałtyk to wspólny projekt Meble VOX, Concordia Design oraz Garvest – inwestora biurowca, który powstanie w tym miejscu.

Na powierzchni 1500 m² stanęło 50 łóżek z najnowszej kolekcji „4 You by VOX”. Każde wyposażone zostało w rzutnik, który wyświetlał filmy na ekranie zamontowanym fabrycznie w łóżku. Kino Plenerowe Bałtyk gościło co wieczór 100 amatorów kina, chętnych obejrzeć jeden film z festiwalowego repertuaru. W sumie odbyło się 11 projekcji, w których wzięło udział ponad 1000 osób. Kino Plenerowe Bałtyk to najbardziej komfortowo zaprojektowana sala kinowa pod gołym niebem.

Łóżka Vox 4You

Łóżko 4 You by VOX w przestrzeni miejskiej
Od lipca do września, łóżko 4 You by VOX było głównym bohaterem przedstawienia ulicznego „Wyrodrama” autorstwa Kolektywu Centrala Rybna & Ida de Volay. Spektakl trwał kilkanaście godzin i został podzielony na 4 części. Każda odbywała się w innym mieście – Poznań (premiera), Sopot, Wrocław i Warszawa.
Łóżko 4 You by VOX przedstawione zostało jako symbol naszego całego życia. Tutaj bowiem rozgrywają się najważniejsze nasze życiowe dramaty i uniesienia. Tutaj się rodzimy, tu też umieramy. Tutaj powstaje nowe życie, tu przeżywamy ekstazy miłosne, tu odpoczywamy, regenerujemy organizm, często nawet ukulturalniamy się. Kolektyw Centrala Rybna & Ida de Volay w prześmiewczo-ironicznym stylu przedstawili kilkunastogodzinny performance, w którym widz będzie miał szansę odnaleźć siebie samego.

Łóżka Vox 4You